top of page

 

20 февруари – Световен ден на социална справедливост

Световният ден на социалната справедливост. Денят се отбелязва от 2009 г. с резолюция 62/10 на Общото събрание на ООН от 26 ноември 2007г. На 27 ноември 2007г., Генералната асамблея на Организациите на обединените нации обяви 20 февруари за Световен ден на Социалната справедливост. Световният ден на социалната справедливост носи специално послание, в което се съдържа важна част от мисията на Министерството на труда и социалната политика. То стои във фокуса на политиките за повишаване на благосъстоянието на българските граждани, чрез осигуряване на пълноценното и равнопоставеното им участие в обществения живот. Този призив е водещ в усилията да бъде гарантирано справедливо разпределение на резултатите от икономическия и социален напредък. Социално справедливо общество е това, в което развитието на децата и младите хора е приоритет в дневния ред на всички политики.

22 март – Световен ден на водата

Световният ден на водата се чества всяка година, за да привлече публичното внимание към значението, съхраняването и устойчивото управление на питейната вода. Денят се отбелязва официално от 1993 по предложение на Конференцията за околната среда и развитието (UNCED). В Деня на водата и в България се организират различни прояви, посветени на водата.

22 април - Международен ден на Земята

Ден на Земята се отбелязва за първи път в България на 14 декември 1931 г.  по инициатива на тогавашния министър на Земеделието и държавните имоти Григор Василев. Инициативата се радва на широката подкрепа на други министри на земеделието от цяла Европа (Ото Шиле – министър на прехраната и земеделието на Германия, Барон Джакомо Ачербо, министър на земеделието и горите на Италия, Мустафа Шериф, министър на Националната икономия на Турция, Британският пълномощен министър в София Сидни Уотерло и други). Празникът на Българската Земя се чества на 14.12.1931 г., което дава повод на организаторите да поемат инициатива за установяване Международен ден на Земята. Тази идея намира силна подкрепа от председателя на Международния Земеделски Институт в Рим - Де Микелис, който е предложил датата да е 21-ви Март. Денят има и астрономическа стойност и може да задоволи изискванията на всички страни от Северното и Южното полукълбо на Земята.

С еколекции, почистване на дворове и засаждане на дървета се отбелязва Международният ден на Земята (Ден на Земята), който е най-големият нерелигиозен празник в света отбелязван от над половин милиард души. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят. Целта е да се обединят хората в защита на природата; да подтикне човечеството да е по-внимателно към крехката и уязвима околна среда на планетата Земя.

САЩ и Канада отбелязват за първи път Ден на Земята на 22 април 1970 г. Милиони северно американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда.

През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен. На 22 април 1992 г. Президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992г. Официално България се включва в отбелязването на Международния ден на Земята през 1993 г. В Международния организационен комитет за честването страната ни е представена от Благовест Сендов. Той сформира Национален комитет за празника. На призива за отбелязването на Деня на Земята се отзовават хиляди българи и денят се чества с разнообразни прояви, посветени на опазването на околната среда. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

20 май – Европейски ден на морето

Обявяването на Европейския ден на морето е сред ключовите инициативи на Интегрираната морска политика на ЕС, стартирана през 2007 г. Известно е, че морето винаги е било от ключово значение за благоденствието на Европа – дължината на крайбрежието на континента ни е почти 70 000 км, като 22 от 27-те държави-членки имат излаз на море или са островни държави. Крайбрежните региони са дом на 40% от населението на ЕС, създават 40% от икономиката му и дават работа на около 5 млн. души. 


Морските отрасли и крайбрежните региони, които традиционно са били в периферията на полезрението, са вече поставени в центъра на нова, динамична и всеобхватна политика за устойчив растеж и работни места. Ето защо Денят на морето среща заинтересувани лица от бизнеса и гражданското общество, професионално ангажирани с морската политика, както и журналисти от целия ЕС и извън него за обсъждане на широкия кръг въпроси, свързани с интегрираното морско управление, новите технологии, производството на енергия, морското пространствено планиране, системите за морско наблюдение и др. и неговото значение за европейската история, култура и икономика. Обявен с Декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз, той има за цел да повиши осведомеността на обществото за значението на морето и морската индустрия и насърчаване изграждането на европейска морска идентичност.


Денят е повод и за изтъкване на възможностите и предизвикателствата за региони и фирми, които зависят от морето. Въз основа на предложение от Комисията, този ден, посветен на морето, ще насърчи по-доброто управление на крайбрежните райони, моретата и океаните от всички заинтересовани граждани и участници.

28 май - Ден на природните паркове в България

Европейският ден на парковете е обявен от Европейската федерация на националните и природни паркове EUROPARC. Избраната дата е свързана с 24 май 1909 г., когато в Швеция са създадени първите в Европа девет национални парка. 24 май е обявен за „Ден на парковете" от Генералната Асамблея на Европейските паркове през 1999 г.


Същата година, по решение на Министерство на околната среда и водите у нас, датата 28 май е определена за Ден на парковете в България. Взети заедно, 11-те природни парка на България представляват най-голямата защитена територия в страната.


Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна дейност.
Един от най-важните аспекти на националните системи от защитени територии е процентът, който те заемат от общата територия на страната. Средно за света той е около 5,19 % а за България 4,95 %.


11-те природни парка на България са: 
Беласица, Българка, Витоша, Врачански Балкан (природен парк), Златни пясъци, Персина, Сините камъни, Странджа, Рилски манастир, Русенски Лом и Шуменско плато.

bottom of page